Jazero Biela Tana

Vydajte sa na prechádzku na neďaleké jazero Biela Taňa (inak vodná nádrž Trávnica II), pomenované domácimi podľa samoty. Pozorujte zvieratá v okolí na prechádzke okolo jazera. K dispozícii ďalekohľad i bicykle na krátku túru.

Viac zaujímavostí nájdete na stránke obce Trávnica

Vzdialenosť 2 km

Mana jazero

Chránená krajinná oblasť Žitavský Luh

A čo takto túra alebo cyklotúra ku chránenej krajinnej oblasti Žitavský luh. Žitavský luh je navštevovaný kvôli tomu, že v ňom žije množstvo chránených vtákov a živočíchov. Viac o biotope a samotnej zveri sa dozviete z náučného chodníka. Od letnej sezóny 2019 pre návštevníkov k dispozícii pozorovateľňa vo výške 9 m.

Vzdialenosť 8 km

foto: Jozef Lengyel

Barokový most z čias Márie Terézie

Jeho klenba spája dva brehy potoka Liska, ktorý je prítokom rieky Žitava a napája tzv. Nový rybník – Vodnú nádrž Trávnica II.  Most sa nachádza uprostred malebnej prírody neďaleko Poľovníckej chaty, Krásnej doliny a aleje storočných líp. Spája dobu vládnutia  cisárovnej Márie Terézie so súčasnosťou.

Platan

Pozoruhodný je najmä mohutný strom – Platan javorolistý (L.Platanus acerifolia) nachádzajúci sa v parku pri  kaštieli Rudolfa Tarischa, kde bol v nedávnej minulosti Odborný detský liečebný ústav s indikáciou najmä na kožné choroby. Obvod bieleho kmeňa tohto stromu je 435 cm a jeho koruna siaha do výšky 25 m.

Travnica chodnik - rozpravka

Náučné chodníky

Náučný chodník „História a súčasnosť obce Trávnica“ je situovaný v intraviláne aj mimo obce Trávnica. Prevedie Vás po 24 zastávkach osadených informačnými panelmi. Tematicky je zameraný na historické i súčasné zaujímavosti obce. Nepochybne tam patria kaštiele, parky, dva rybníky a ďalšie pozoruhodnosti obce Trávnica ako napríklad veterná studňa – unikát v strednej Európe. Terén je nenáročný a je vhodný na pešiu i cyklouristiku.

Druhá vetva náučného chodníka s názvom Fauna a flóra Trávnice Vás vyvedie von z obce a je zameraná na prírodné zaujímavosti Bešianskej pahorkatiny.

Viac informácií ochotne poskytneme pri Vašej návšteve.

Travnica-budova-ZS-

Kaštiele

Zvláštnosťou Trávnice bolo päť kaštieľov, ktoré sú zároveň aj jej históriou. Najstarší, „kúnovský“ nemal poschodie a patril rodine Baloghovcov. Posledný z rodiny, Ján Balogh, stál v revolučných rokoch 1848-49 proti cisárovi. Cisárska vláda ho navyše obviňovala z účasti na zavraždení rakúskeho ministra Lamberga. Balogh si dal v podzemí vybudovať tajné chodby, v ktorých sa skrýval. Až v roku 1859 bol amnestovaný a mohol sa vrátiť z cudziny, kam utiekol, pretože v podzemnej skrýši dlho nevydržal.

Veterná studňa

Národná technická pamiatka bola postavená okolo roku 1920. Vetrom poháňané čerpadlo vháňalo vodu do spádového vodovodu, na ktorý bol napojený kaštieľ, liehovar a koniareň. Po r. 1945 studňa prestala byť používaná, dnes je kompletne zrekonštruovaná, k dispozícii pre návštevníkov v rámci náučného chodníka.

Kostol Travnica

Kostol Najsvätejšej Trojice

Barokový rímskokatolícky kostol Najsvätejšej Trojice bol postavený medzi rokmi 1729-1741. V roku 1912 bola upravená jej strecha, keď pôvodný ihlan bol vymenevý za cibuľovú strechu. Kostol prešiel niekoľkokrát prestavbou interiéru, výmenami oltárov a vnútorných zariadení. V roku 1990 bol na čelnej strane kostola vybúraný nový okenný otvor, do ktorého bola vložená vitráž Najsvätejšej trojice. Organ bol vyrobený r. 1892 firmou bratov Riegrovcov, píšťaly boli doplnené r. 1922. Vo veži sú dva zvony, podobne ako staré píšťaly boli zhabané r. 1916 na vojenské účely.